حزب کارگر کوربین کدام را انتخاب خواهد کرد: آموزش رایگان یا مالیات فارغ‌التحصیلی؟

منتقد کوربین آموزش رایگان را «بسیار پرهزینه» می‌داند، اما طرفدارانش آن را واضح و مردمی می‌بینند

تایمز هایر اجوکیشن- رهبر اصلی‌ترین حزب اپوزیسیون بریتانیا اعلام کرده به «احیای تدریجی آموزش رایگان progressive restoration of free education» پایبند خواهد بود ـــ که به گفته‌ی یکی از نمایندگان حزبش، اذعانی است به این واقعیت که حذف شهریه‌ی دانشگاه‌ها «بسیار پرهزینه» است.

حزب کارگر، که کنفرانس سالانه‌اش را هفته‌ی پیش برگزار کرد، با یک نزاع داخلی بالقوه بر سر این که چه سیاست‌هایی برای آموزش عالی و کمک مالی به دانشجویان اتخاذ کند مواجه است.

جرمی کوربین رهبر این حزب پارسال در اولین کمپین رهبری‌اش گفت قصد از میان برداشتن شهریه ـــ که در سال ۲۰۱۲ توسط دولت محافظه‌کار قبلی سه‌برابر شده بود و به ۹هزار پوند رسیده بود ـــ و بازگرداندن گرنت‌ها (کمک‌های مالی به دانشجویان) با مبلغ ۱۰ میلیارد پوند در سال را دارد.

آقای کوربین پس از کمپین رهبری دومش که در رقابت با اُوِن اسمیت به پیروزی رسید بار دیگر رهبر حزب شد.

برخی نمایندگان حزب کارگر، ازجمله آقای اسمیت در کمپین خود، بهترین جایگزین برای سیستم فعلی شهریه‌ها را مالیات فارغ‌التحصیلی می‌دانند. آنان عقیده دارند این سیاست می‌تواند به همان اهداف آموزش رایگان، یعنی کنار زدن موانع دسترسی به آموزش و از بین بردن دورنمای یک بازار پرنوسان، برسد اما با برداشت کمتری از پول دولت.

کوربین امسال گفت قرض دانشجویی در انگلیس یک «بار غیرمنصفانه است که توسط هیچ کشوری در اروپا با این سنگینی بر دوش کسی گذاشته نمی‌شود، و در بعضی جاها اصلاً وجود ندارد.»

او در سخنرانی کنفرانسش وعده‌های حال حاضر حزب کارگر برای بازگرداندن گرنت‌ها به دانشجویان فقیرتر را تصریح کرد. هرچند او اشاره‌ی مستقیمی به شهریه نداشت، اما گفت ۱۰ وعده‌ای که در کمپین رهبری امسال داده است «حالا چارچوب آنچه حزب کارگر برایش کمپین خواهد کرد و آنچه دولت این حزب انجام خواهد داد را شکل می‌دهد.»

وعده‌‌ی او برای ایجاد خدمات آموزش ملی می‌گوید: «ما آموزش رایگان را برای همه‌ی مردم به تدریج احیا می‌کنیم.»

یکی از سرسخت ترین منتقدان کوربین در درون حزب، وس استریتینگ نماینده‌ی حزب کارگر از منطقه‌ی ایلفورد نورث و رئیس سابق اتحادیه‌ی ملی دانشجویان بریتانیا است.

استریتینگ می‌گوید کوربین در سخنرانی کنفرانسش، با تمرکز بر گرنت‌های دانشجویی، که نیازمندترین دانشجویان را هدف قرار می‌دهد و می‌خواهد به شرایط فعلی که در آن فقیرترین دانشجویان با بیشترین قرض فارغ‌التحصیل می‌شوند پایان دهد، «اولویت‌های درست را انتخاب کرده بود.»

او اضافه می‌کند «جالب بود که کلماتی که در وعده‌ی کوربین به کار رفته بود "احیای تدریجی آموزش رایگان" بود، زیرا به نظر من یک اذعان در آن نهفته است: این که حذف تمام شهریه‌ها و معاف کردن فارغ‌التحصیلان از کمک به دولت بسیار پرهزینه خواهد بود.»

«حرف من این است که اگر جداً می‌خواهیم با فقر و نابرابری مبارزه کنیم و فرصت‌های زندگی خانواده‌های با درآمد پایین و متوسط را بهبود بخشیم، برای خرج کردن پول دولت راه‌های بسیار بهتری از حذف شهریه، که کمک بزرگی برای طبقه بالا و متوسط است، وجود دارد.»

آقای استریتینگ با بیان اینکه از «نوعی مالیات فارغ‌التحصیلی» حمایت می‌کند ادامه می‌دهد: «پیگیری شدید من در مقوله‌ی سیاست‌های کمک مالی به آموزش عالی از این جهت است که دوست ندارم جرمی هم مانند رهبران کارگر قبلی به هنگام رایزنی درباره‌ی کمک مالی به آموزش عالی ناکام بماند، یا بدتر، مثل لیبرال دموکرات‌ها در سخن وعده‌ای بدهد [جلوگیری از افزایش شهریه] و در عمل کار دیگری انجام دهد. دادن وعده‌هایی که نمی‌توانیم برآورده کنیم یک خیانت بزرگ به دانشجویان است.

پل بلامفیلد نماینده‌ی حزب کارگر از منطقه‌ی شفیلد سنترال می‌گوید مالیات فارغ‌التحصیلی می‌تواند «شهریه و بار قرض را از دوش دانشجویان بردارد و در عین حال حمایتی را که دانشگاه‌های ما به آن نیاز دارند حفظ کند.»

او اضافه می‌کند بحث «فقط نباید درباره‌ی شهریه باشد. ما باید حمایت مالی درست، شامل احیای گرنت برای دانشجویان فقیرتر، را فراهم کنیم، و به شیوه‌ای درست و به واسطه‌ی دریافت مالیات عمومی و تجاری، از تمام ذینفعان آموزش عالی برای دولت کمک بگیریم.»

شلی اسکویت که در کمپین رهبری کوربین در سال ۲۰۱۵ هماهنگ‌ کننده‌ی دانشجویان بود می‌گوید برنامه‌ی خدمات آموزش ملی کوربین سزاوار «استقبال گسترده» است. او اضافه می‌کند: پس از سال‌ها سیاست‌گذاری نامطمئن و غیرمردمی از سوی حزب کارگر برای کمک مالی به آموزش عالی، این برنامه سرانجام یک راه روشن و رو به جلو معرفی می‌کند.

«می‌خواهم تمام اعضای حزب کارگر حامی پایبندی پیشرو کوربین به کمک مالی به آموزش باشند، و به فشار آوردن بر دولت به خاطر مقروض‌تر و نگران‌تر کردن دانشجویان ادامه دهند.»

گوردون مارسدن وزیر سایه‌ی آموزش عالی حزب کارگر می‌گوید برنامه‌ی خدمات آموزش ملی، هر دو معنای کلمه‌ی progressive را دارا است (این کلمه هم به معنای پیشرو است و هم به معنای تدریجی). این برنامه «حرکت اجتماعی را پیش می‌برد» اما «یک پروسه‌ی رشدیابنده است که زمان نسبتاً زیادی را برای توسعه لازم دارد.»

او تأکید کرد که حزب کارگر «صرفاً بر روی مسائل محدودتر شهریه تمرکز ندارد ـــ لازم است تا در این زمینه‌ی کلی که ما چگونه آموزش عالی را در تمام سطوح هم شغلی و هم آکادمیک بسط می‌دهیم، و این که چگونه یک سیاست آموزشی یکپارچه برای کل دوره‌ی زندگی داریم، به آن نگاه شود.»