چرا سوئیس را برای کارشناسی ارشد انتخاب کنیم؟

فایند اِ مسترز- آموزش و پژوهش سوئیس شهرتی بین‌المللی دارد و طیف وسیعی از دوره‌های سطح‌بالا را در چندین زبان‌ و در تمام حوزه‌های پژوهشی ارائه می‌دهد. طبیعت زیبا، کیفیت بالای زندگی، تاریخ شگفت‌انگیز و تنوع فرهنگی چندصدساله‌ی سوئیس، از آن کشوری فوق‌العاده برای زندگی می‌سازد. دانشگاه‌های سوئیس دوره‌های مبادله‌‌ایِ گسترده‌ای را نیز ارائه می‌دهند که دانشجویان را قادر به سفر در سرتاسر اروپا و خارج از اروپا می‌کند.

سیاست‌های ملی این کشور ارزش زیادی برای تحصیلات عالی قائل است و در نتیجه دانشگاه‌های سوئیس، موسسات عمومی دولتمندی هستند. در بین کشورهای سازمان همکاری و توسعه‌ی اقتصادی (OECD) سوئیس یکی از بالاترین سرمایه‌گذاری‌ها را در آموزش و پژوهش دارد. حاصل آن که، سوئیس دارای بیشترین تعداد اختراع ثبت شده در کشورهای اروپایی و یکی از بالاترین سرانه‌های دریافت جایزه‌ی نوبل در دنیا است و به خاطر پژوهشش شهرت جهانی دارد.

دانشمندان سوئیسی نه تنها پربارترین‌های جهانند بلکه با بیشترین تعداد مقالات علمی به ازای هر پژوهشگر، نشریات‌شان تأثیری بسزا در جهان دارد. رشته‌های علوم زیستی، کشاورزی، علوم زیست‌محیطی، و پزشکی بالینی این کشور، بیشترین نقل قول به ازای نشریات را در دنیا دارد، و عملکردش در مهندسی، علوم کامپیوتر، فیزیک، شیمی، و علوم زمین نیز عالی است.

سوئیس همچنین دارای سنتی قوی در جذب دانشجویان خارجی و ارائه‌ی فرصت‌های پژوهش در یک محیط سرزنده، پویا و چندفرهنگی است. درصد بالای دانشجویان پیش از دکترا (۲۱ درصد)، دانشجویان دکترا (۵۳.۶ درصد) و اساتید (۴۵ درصد) گواه این ادعا است. زبان آموزش در محیط فوق لیسانس اغلب انگلیسی است (بیش از ۲۰۰ دوره‌ی فوق لیسانس به زبان انگلیسی آموزش داده می‌شود) و زبان کار در محیط پژوهشی نیز انگلیسی است.

مدارک فوق لیسانس دانشگاه‌های سوئیس

آموزش عالی در سوئیس شامل تحصیل در ۱۲ دانشگاه پژوهش‌محور (که دو موسسه‌ی فدرال تکنولوژی و ده دانشگاه کانتونی (ناحیه‌ای) را در بر می‌گیرد)، دانشگاه‌های علوم کاربردی (که جهت‌گیری شغلی بیشتری دارند)، و دانشگاه‌های تربیت معلم است. چند موسسه‌ی دیگرِ دارای سطح دانشگاهی نیز موسسات عمومی آموزش عالی لحاظ می‌شوند. شما به عنوان دانشجوی فوق لیسانس در سوئیس می‌توانید بسته به رشته‌ی تحصیلی‌تان در هر کدام از این موسسه‌ها که بخواهید درس بخوانید.

دانشگاه‌های کانتونی و موسسات فدرال تکنولوژی

دانشگاه‌های کانتونی و موسسات فدرال تکنولوژی سوئیس در طیف وسیعی از رشته‌ها دوره‌های فوق لیسانس ارائه می‌دهند. بیشتر آنان در کنار آموزش‌هایشان فعالیت‌های تحقیقاتی جدی و مداوم انجام می‌دهند و علاوه بر دوره‌های لیسانس و فوق لیسانس‌شان، دوره‌های دکترا ارائه می‌دهند. اگر علاقه‌ی اصلی‌تان تحصیلات آکادمیک است (و به ویژه اگر به دکترا فکر می‌کنید) داشتن مدرک فوق لیسانس یکی از دانشگاه‌های کانتونی یا موسسات فدرال تکنولوژی سوئیس می‌تواند برایتان مناسب باشد.

دانشگاه‌های علوم کاربردی

دانشگاه‌های علوم کاربردی جهت‌گیری شغلی بیشتری دارند و در عین حال شامل جدیدترین یافته‌های آکادمیک و دانش‌های تخصصی هستند. آنان معمولاً فعالیت تحقیقاتی ندارند و در مقایسه با دانشگاه‌های تحقیقاتی سوئیس، مدارک تحصیلات تکمیلی کمتری ارائه می‌دهند. با این حال، اگر به رشته‌های شغلی یا کار در بیزینس یا صنعت پس از فوق لیسانس علاقه دارید دانشگاه‌های علوم کاربردی سوئیس می‌توانند فرصتی عالی برایتان باشند.

ساختار و محتوای مدارک فوق لیسانس در سوئیس

سال دانشگاهی سوئیس در سپتامبر آغاز می‌شود و در ژوئن پایان می‌یابد و ترم‌ها از سپتامبر تا دسامبر و از فوریه تا ژوئن است. البته تاریخ‌های دقیق بین دانشگاه‌ها کمی متفاوت است. می‌توانید اطلاعات جزئی‌تر را اینجا ببینید. بیشتر دوره‌های فوق لیسانس سوئیس سه یا چهارترمه هستند یعنی ثبت نام شما برای بین یک سال و نیم و دو سال خواهد بود. دانشجویان این دوره‌ها با نمرات ECTS  بین ۹۰ و ۱۲۰ ارزیابی می‌شوند.

شما به عنوان یک دانشجوی فوق لیسانس در سوئیس بیشتر وقت‌تان را از طریق شرکت در کلاس‌ها و انجام تکالیف مربوطه، به کسب دانش پیشرفته در رشته‌ی خود می‌گذرانید. تأکید آنان بر این است که شما به طور مستقل مطالعه کنید، تحقیقات آکادمیک مرتبط را دنبال کنید، و ایده‌هایتان را برای اساتید و همکلاسی‌های خود بیان کنید.

اکثر دوره‌های فوق لیسانس سوئیس با رساله‌ای پایان می‌یابند که به طور مستقل درباره‌اش تحقیق کرده و آن را نوشته باشید. لازمه‌اش این است که تحت نظارت یک متخصص از دانشگاه‌تان، موضوعی مهم در رشته‌ی خود را بکاوید.

هزینه‌های فوق لیسانس در سوئیس

دولت سوئیس به تحصیلات عالی التزام دارد و به دانشگاه‌های فدرال و کانتونی کمک‌های سخاوتمندانه‌ای می‌کند. نتیجه آن که، شهریه‌ی دوره‌های فوق لیسانس سوئیس عموماً پایین است. منابع دیگری نیز در سوئیس به مطالعات فوق لیسانس کمک می‌کنند.

هزینه‌ها

هزینه‌ی دقیق خواندن فوق لیسانس در سوئیس بین موسسات، دوره‌ها و رشته‌ها متفاوت است. بنا بر یک قاعده، می‌توان انتظار پرداخت حداقل هزار فرانک سوئیس (۱۱۰۰ دلار) در سال را داشت که در بعضی موسسات این مبلغ تا ۸ هزار فرانک (۸۸۰۰ دلار) است. تعدادی از موسسات از دانشجویان بین‌المللی پول بیشتری می‌گیرند.

فاند

بورسیه‌ها و بسته‌های کمکی دیگری در سوئیس برای دانشجویان بین‌المللی فوق لیسانس فراهم است.

دولت سوئیس یک طرح بورسیه برای دانشجویان خارجی دارد که معمولاً بر اساس توافق‌های متقابل با کشورهای دیگر است. می‌توانید با تماس با سفارت‌ها و کنسولگری‌های سوئیس مطلع شوید که برای دریافت بورسیه واجد شرایط هستید یا خیر. اطلاعات بیشتر را می‌توانید از اداره‌ی آموزش، پژوهش و نوآوری سوئیس (SERI) دریافت کنید.

خود دانشگاه‌ها نیز ممکن است به دانشجویان بین‌المللی تحصیلات تکمیلی فاند بدهند. اطلاعات در این زمینه معمولاً در سایت دانشگاه نمایش داده می‌شود یا به صورت درخواست در درسترس قرار می‌گیرد. در بسیاری از موارد این فاند توسط دفاتر بین‌المللی دانشگاه یا دفاتر اخذ میهمانی دانشگاه مدیریت می‌شود. می‌توانید فهرستی از این دفاتر و اطلاعات تماس‌شان را در اینجا ببینید.

اپلای برای دوره‌های فوق لیسانس در سوئیس

پیش‌نیاز شرکت در دوره‌های فوق لیسانس سوئیس این است که دوره‌ی لیسانس را در رشته‌ای مرتبط با موفقیت تمام کرده باشید. دانشگاه‌ها ممکن است برای دوره‌های فوق لیسانس خاص‌شان (specialized master's program) الزامات دیگری نیز طرح کنند که برای همه‌ی متقاضیان به طور مساوی در نظر گرفته شده باشد. الزامات زبانی به تدابیر آموزشی دوره‌ی شما بستگی دارد، اما بیشتر دوره‌ها به زبان انگلیسی هستند.

این دانشگاه است که تصمیم می‌گیرد آیا افرادی که لیسانس خود را از سایر کشورها گرفته‌اند با یا بدون آزمون‌های ورودی، تحت شرایطی مشخص، با الزامات بیشتر، به دوره‌ی فوق لیسانس دسترسی داشته باشند یا به هیچ وجه به آن دسترسی نداشته باشند. به عنوان یک قاعده‌ی کلی می‌توان انتظار داشت که اکثر دانشگاه‌های سوئیس صلاحیت‌های منطقه‌ی تحصیلات عالی اروپا (EHEA) را بپذیرند، به شرطی که الزامات رشته‌ی موردنظر را براورده سازند. اطلاعات بیشتر در خصوص به رسمیت شناختن و تأیید صلاحیت‌های خارجی را می‌توان از شاخه‌ی سوئیسِ ENIC-NARIC (مراکز اطلاعاتي تصديق آکادميک ملي کميسيون اروپا) به دست آورد.

ددلاین‌های اپلای برای دوره‌های فوق لیسانس در سوئیس متفاوت است اما به طور کلی باید در طول ترم بهارِ (بین فوریه و ژوئن) سال قبل از شروع تحصیل‌تان اپلای کنید. دانشگاه‌ها اطلاعات جزئی‌تر را در اختیارتان می‌گذارند.

الزامات زبانی

زبان مردم سوئیس بسته به ناحیه‌شان فرق می‌کند و فرانسوی، آلمانی و ایتالیایی در نواحی مختلف آن صحبت می‌شود. پس برای دوره‌ی فوق لیسانس غیرانگلیسی باید ببینید زبان مورد استفاده در دانشگاه‌تان چیست و خاطرجمع شوید تسلط لازم را بر آن دارید.

البته شمار زیادی از دوره‌های فوق لیسانس سوئیس به انگلیسی ارائه می‌شود و به دلیل طبیعت چندزبانی این کشور، تسلط مردم به بیش از یک زبان غیرعادی نیست. معمولاً لیستی از این زبان‌ها در اختیار انجمن رؤسای دانشگاه‌های سوئیس قرار دارد.

ویزای سوئیس

درخواست ویزا را می‌توانید در سفارت یا کنسولگری سوئیس در کشور خود انجام دهید. آنان شما را از اسناد خاص مورد نیاز، که معمولاً شامل مدارک ثبت نام در یکی از موسسات آموزش عالی سوئیس است، آگاه می‌کنند. ممکن است صدور ویزا چند ماه به طول بینجامد و باید در فرایند اپلای‌تان حساب آن را کرده باشید. بهتر است برای دوره‌ی فوق لیسانس‌تان حتی‌الامکان زود اپلای کنید تا زمان کافی برای تأیید ثبت نام‌تان در فرایند صدور ویزا داشته باشید.

بیمه‌ی سلامت

سوئیس دارای سیستم بیمه‌ی سلامت اجباری‌ای است که دسترسی به خدمات مراقبت پزشکی سطح‌بالا و خدمات درمانی مناسب را برای همه‌ی ساکنین سوئیس تضمین می‌کند. تمام افرادی که برای بیش از سه ماه در سوئیس زندگی می‌کنند، شامل دانشجویان بین‌المللی، باید پوشش بیمه‌ی سلامت پایه را دارا باشند. دانشجویان کشورهایی که پوشش بیمه‌ی سلامت بین‌المللی دارند و همچنین دانشجویان دیگری که پوشش بیمه‌ی سلامت معادلی در کشور خود دارند ممکن است از بیمه‌ی سلامت اجباری معاف شوند.