پرتقاضاترین شغل‌های ۲۰۲۰

با پشتیبانی دانشگاه مکواری استرالیا

تاپ‌یونیورسیتیز- تکنولوژی‌های برهم زننده (disruptive technologies)، تغییرات آب و هوا (climate change)، رباتیک، محدودیت‌ منابع طبیعی، انرژی‌های تجدیدپذیر، اقتصاد شراکتی، رایانش ابری، کلان‌داده، جمعیت‌های پیرشونده: اینها فقط چند مورد از فرصت‌هایی هستند که دارند نوع امروزیِ کار کردن مردم را شکل می‌دهند و شغل‌های آینده را تعیین می‌کنند.  

اگر در ابتدای راه شغلی‌تان ایستاده‌اید، معنایش این است که فرصت‌های بیشمار و مهیجی در صنایع نوظهور چشم به راه‌تان است. انتظار می‌رود کارآفرینی، ارتباط، و انسانی‌تر شدن امور، سهم بزرگی از مخلوط شغلی آینده داشته باشند.  

پیش‌بینی کارشناسان از فضای کاری در سال ۲۰۲۰ یک چنین چیزی است:

تهدید جدید تروریست‌ها جنگ سایبری خواهد بود

با توجه به این که هزینه‌ی حملات سایبری تنها در استرالیا سالانه بیش از یک میلیارد دلار برآورد شده، در سراسر جهان به کارشناسان امنیت سایبری احتیاج است. طی پنج سال گذشته تقاضا برای تحلیل‌گران اطلاعات و سیاست‌ ۲۱.۴ درصد افزایش داشته است.

بیشتر بودن تقاضا نسبت به عرضه در گستره‌ی وسیعی از صنایع مانند تکنولوژی، سرگرمی، مخابرات، بانکداری، فاینانس و حسابداری، به این معنی است که داشتن یک مدرک امنیت سایبری در را به روی شمار فراوانی از شغل‌های جالب و مفید می‌گشاید. با فراگیر شدن فزاینده‌ی تکنولوژی ـــ ایمپلنت‌ها، اجزای برقی خودروها، و ساختمان‌های هوشمند را در نظر آورید ـــ فرصت‌های پرشماری برای داشتن یک شغل جالب در این حوزه وجود دارد.

تعداد انگشت‌شماری از دانشگاه‌های آینده‌نگر از همین حالا دارند خود را برای پرورش نسل بعدی کارشناسان امنیت سایبری مهیا می‌کنند. از آن جمله دانشگاه رتبه‌بالای مکواری است، که اخیراً مرکز امنیت سایبری اپتوس (Optus Macquarie University Cyber Security Hub) را با بودجه‌ی ۱۰ میلیون دلار استرالیا راه‌اندازی کرد تا تمام دانش مورد نیاز جهت ایجاد یک محیط کارامد امنیت سایبری برای کاربردهای تجاری، خصوصی و صنعتی را در اختیار دانشجویان لیسانس و فوق لیسانس بگذارد.

همچنین تا سال ۲۰۲۰ تقاضا برای کارشناسان فناوری اطلاعات و ارتباطات (آی‌سی‌تی) تا ۲۶.۵ درصد بالا خواهد رفت. با تحصیل در مقاطع لیسانس یا فوق لیسانس فناوری اطلاعات یک آینده‌ی نوآورانه برای خود خواهید ساخت. 

وبسایت‌های کاریابی مملو خواهند شد از آگهی‌های درخواست برای کارشناسان رشته‌های ریاضی

تقاضا برای کارشناسان حسابداری و فاینانس ۴۴ درصد افزایش داشته و ۲۲ درصد دیگر هم تا سال ۲۰۲۰ افزایش می‌یابد. با تحصیل در مقطع لیسانس رهبری و بازرگانی (Leadership and Commerce) یا فوق لیسانس حسابداری به این تقاضا پاسخ دهید.

همچنین تا سال ۲۰۲۰ تقاضا برای آمارگیران، ریاضی‌دانان، آمارشناسان و بیم‌سنج‌ها (actuaries) حدود ۱۰ درصد بیشتر می‌شود. با تحصیل در مقطع لیسانس تحلیل بیزینس یا لیسانس علوم یا فوق لیسانس انجام بیم‌سنجی (Actuarial Practice)، مهارت‌های ریاضی و تحلیلی لازم برای فهمیدن زبان بیزینس را یاد بگیرید.

پیر شدن جمعیت‌ها مترادف است با افزایش تقاضا برای کارشناسان سلامت

تا سال ۲۰۲۰ تا ۴۰ درصد افزایش تقاضا برای کارشناسان سلامت و خدمات اجتماعی خواهیم داشت. با گرفتن لیسانس روانشناسی یا دکترای فیزیوتراپی وارد این صنعت شوید.

تا سال ۲۰۲۰ نیاز به کارشناسان پزشکی افزایش ۲۱.۵ درصدی به خود می‌بیند. با تحصیل در مقطع لیسانس علوم بالینی یا فوق لیسانس سلامت عمومی، زندگی مردم را تغییر دهید.

تقاضا برای کارشناسان خلاقیت، رسانه و بازاریابی افزایش می‌یابد

تا سال ۲۰۲۰ تقاضا برای کارشناسان تبلیغات و بازاریابی ۱۵ درصد بالا می‌رود. با تحصیل در دوره‌های لیسانس علوم انسانی یا لیسانس رسانه یا فوق لیسانس بازرگانی، که رویکردی بازاریابانه دارند، به اهداف بزرگ خود برسید.

تا سال ۲۰۲۰ تقاضا برای کارشناسان هنرهای نمایشی ۱۶ درصد بیشتر می‌شود. لیسانس رسانه یا فوق لیسانس صنایع خلاقانه بگیرید و شغلی فرهنگی برای خود بسازید.

دنیا هنوز به مهندس و حقوق‌دان و معلم نیاز خواهد داشت... کی فکرش را می‌کرد؟

تا سال ۲۰۲۰ احتیاج به کارشناسان مخابرات ۲۲ درصد بیشتر خواهد شد. با گرفتن یک لیسانس یا فوق لیسانس مهندسی آینده‌ی بهتری را برای خود طراحی کنید.

تا سال ۲۰۲۰ احتیاج به مشاورین حقوقی ۱۷.۶ درصد افزون‌تر می‌شود. با گرفتن لیسانس یا فوق لیسانس حقوق یک آینده‌ی جالب برای خود رقم بزنید.

تا سال ۲۰۲۰ تقاضا برای همه‌ی کارشناسان آموزش کماکان رشد بیشتری نسبت به سایر حرفه‌ها خواهد داشت. تقاضا برای کارشناسان پیش‌دبستانی ۲۷ درصد و برای معلمین آموزش استثنایی ۲۱ درصد افزایش خواهد داشت. با تحصیل در مقطع لیسانس آموزش یا فوق لیسانس پیش‌دبستانی، آینده‌ی یک کودک را تغییر دهید.

به استقبال آینده بروید

در دانشگاه مکواری تنوع گسترده‌ای از تجارب فوق‌العاده به شما عرضه می‌شود که تفکرتان را وسعت می‌بخشد و ذهن‌تان را به روی آدم‌ها و ایده‌های نو باز می‌کند، اما اینطور نیست که شما را بی‌خبر از آینده به حال خود رها کنند. آنان کنارتان هستند و شما را پرورش می‌دهند و حمایت می‌کنند تا بهترین خروجی را از هرآنچه امتحان می‌کنید بگیرید. دلیلش چه برنامه‌ی تحصیل در خارج و تبادل بین‌المللی این دانشگاه باشد چه برنامه‌ی رهبری جهانی آن، مطمئن باشید در پایان دوره همان آدم قبلی نخواهید بود.

همچنین برنامه‌ی منحصر به فرد مکواری با عنوان PACE (شرکت در فعالیت‌های حرفه‌ای و اجتماعی)، به شما در حین تحصیل‌تان تجربه‌ی عملی می‌دهد و کمک‌تان می‌کند تا درها را به روی یک شغل مهیج بگشاید. برنامه‌ی رهبری جهانی (GLP) مکواری به عنوان پرچم‌دار برنامه‌های دانشگاهی رهبری جهانی استرالیا شناخته می‌شود و جایزه‌ی پراعتبار موسسه‌ی آموزش بین‌المللی در زمینه‌ی نوآوری در آموزش بین‌المللی ـــ بین‌المللی کردن پردیس ـــ را دریافت کرده است. همچنین برنامه‌ی تبادل دانشجوی آنان به شما این امکان را می‌دهد که برای فقط چند هفته یا برای یک فصل کامل یا حتی یک سال در بیش از ۱۵۰ دانشگاه پارتنر مکواری در بیش از ۴۰ کشور درس بخوانید.

پس منتظر چی هستید؟ در اینجا بیشتر بخوانید که چگونه با دوره‌های مکواری برای آینده آماده می‌شوید و می‌توانید در سیدنی، یکی از مطلوب‌ترین شهرهای دانشجویی طبق رنکینگ QS برای شهرهای دانشجویی ۲۰۱۷، تحصیل کنید.