کریستینا سارگسیان: من دوره‌ی اراسموس موندوس را بین سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۰ در دو کشور خارجی گذراندم: اسپانیا و بریتانیا. جذابیت دوره برایم این بود که گستره‌ی وسیعی از تجربیات را عرضه می‌کرد و در مقایسه با زندگی‌ام در کشور خودم ارمنستان، چشم‌اندازهای تازه‌ای ر

تجربه من به عنوان یک دانشجوی اراسموس موندوس

کریستینا سارگسیان: من دوره‌ی اراسموس موندوس را بین سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۰ در دو کشور خارجی گذراندم: اسپانیا و بریتانیا. جذابیت دوره برایم این بود که گستره‌ی وسیعی از تجربیات را عرضه می‌کرد و در مقایسه با زندگی‌ام در کشور خودم ارمنستان، چشم‌اندازهای تازه‌ای را پیش رویم می‌گشود. در آن زمان، این دوره را گروهی متشکل از سه دانشگاه اروپایی ارائه می‌داد: دانشگاه آرهوس (Aarhus University) در کپنهاگ دانمارک، موسسه‌ی آموزش لندن (Institute of Education in London) در بریتانیا، و دانشگاه دئوستو (University of Deusto) در بیلبائو اسپانیا. سال اول را در لندن گذراندم، سپس برای دو ترم به بیلبائو رفتم و بعد از آن به لندن بازگشتم تا دوره را تمام کنم.
اگر به فکر تحصیل در خارج در یک چنین دوره‌ای (چه برای تنها یک سال چه بیشتر) هستید، چند نکته از تجربیاتم آموخته‌ام که در ادامه برایتان می‌گویم:
پیش از رفتن چگونه برای پول‌تان برنامه‌ریزی کنید

وقتی می‌شنوید که قرار است چندهزار یورو به شما اعطا شود، احتمالاً اولین واکنش‌تان خوشحالی بی‌اندازه است. هرچند وقتی این رقم را به تعداد ماه‌هایی که باید خرجش کنید تقسیم می‌کنید چندان زیاد به نظر نمی‌رسد (خصوصاً اگر پرهزینه زندگی کنید)، اما اگر یک برنامه برای آن داشته باشید در پایان پول‌تان اضافه هم می‌آید.
اولین چیزی که باید مشخص کنید هزینه‌ی خانه است. پیش از رفتن، انواع خانه و قیمت متعارف آنها در شهر تحصیل‌تان را جستجو کنید. اگر ترجیح‌تان تنها زندگی کردن است، از خانه‌های دانشجویی چشم‌پوشی کنید و و دنبال انواع دیگر جای زندگی بگردید. جایی را پیدا کنید که با علایق‌تان بخواند، ولی حتماً جستجوتان را محدود به نواحی نزدیک به دانشگاه کنید. طی کردن هر روزه‌ی مسافت‌های طولانی می‌تواند شما را ناخشنود کند و بر توان یادگیری‌تان اثر منفی بگذارد.
بعد از حل کردن مسئله‌ی خانه، باید برای سایر ضروریات مثل غذا و لباس بودجه‌بندی کنید. شاید برای اولین بار در زندگی‌تان باشد که مجبور می‌شوید درباره‌ی غذایی که می‌خورید و قیمت آن فکر کنید. غذا خوردن در خانه هم سالم‌تر و هم به صرفه‌تر است، پس خیال نکنید می‌توانید هر شب بیرون غذا بخورید و خلاص. این موضوع به‌ویژه در شهرهایی مانند لندن که غذا را بجای بقالی محل از فروشگاه‌هایی مانند ویتروز و تسکو می‌خرید اهمیت دارد. این فروشگاه‌های بزرگ زنجیره‌ای پر از اقلامی هستند که شاید خیلی لازم نداشته باشید اما قطعاً وسوسه می‌شوید امتحان‌شان کنید، و ممکن است چندین هفته طول بکشد تا بفهمید واقعاً این کار چقدر دارد برایتان هزینه برمی‌دارد.
اگر عشق مُد هستید بدون شک نمی‌توانید میل به خرید را در خود مهار کنید. سعی کنید با بردن همه‌ی لباس‌های محبوب‌تان عطشِ داشتن چیزهای تازه در کمدتان را فروبنشانید، و کمی به خود زمان دهید تا رفته رفته دست‌تان بیاید که چقدر می‌توانید برای مُد خرج کنید.
آخرین چیزی که ممکن است بخواهید برایش بودجه کنار بگذارید تفریح و سرگرمی است. شاید در کشورتان به‌صرفه ترین راه‌های لذت بردن را بلد باشید، اما در خارج احتمالاً برنامه‌ریزی برای چنین هزینه‌هایی سخت‌تر باشد. با این حال برای سرگرمی خست به خرج ندهید، چون برای کنار آمدن با همه‌ی چیزهایی که برایتان غریب و ناشناس است به این آسایش نیاز دارید. پس نترسید و بودجه‌ای را برای چند تایی تفریح بزرگ، مثل کنسرت‌های مهم، کنار بگذارید.
زندگی‌تان در آنجا چگونه خواهد بود

ثبت نام برای بورس اراسموس موندوس به این معنی است که موافقت کرده‌اید تقریباً همه چیز زندگی‌تان عوض شود. شاید اولش اینطور به نظر نرسد، اما کشورتان را که ترک کردید می‌فهمید تغییر زندگی شروع شده است. این تغییر تا مدتی ادامه دارد.
همه چیز، از کشور و زبان گرفته تا روتین روزانه‌تان عوض می‌شود. اولین تغییر نسبتاً ناگهانی است: شما از وطن‌تان به کشوری می‌روید که درباره‌اش تنها جزئیاتی را به واسطه‌ی فیلم‌ها و اینترنت می‌دانید. هیچ چیزی از محله و دانشگاهی که در آن به سر خواهید برد نمی‌دانید، و هر بار که نقل مکان کنید وضعیت همین خواهد بود. یک تجربه‌ی منحصر به فرد است: آنقدر طولانی نیست که بشود احساس زندگی کردن در یک جا را داشت، آنقدر کوتاه هم نیست که بشود احساس توریست بودن داشت. هر دفعه باید یک خانه‌ی تازه بنا کنید و در دانشگاه هم موفق شوید. تازه با حمل و نقل عمومی شهر آشنا شده‌اید و نزدیک‌ترین بانک و اداره‌ی پست را پیدا کرده‌اید که وقت جابجایی فرا می‌رسد.
پس از اولین جابجایی عادت می‌کنید که با اضطراب دم‌دم‌های کوچ کنار بیایید. دیگر می‌دانید که باید کتاب‌ها و لباس‌های محبوب‌تان را، روش‌هایی را که برای رزرو قطار و بلیت کنسرت یاد گرفته‌اید، و خیابان‌ها و ساختمان‌ها و مردم آشنا را بگذارید و بروید. مهم است که انعطاف‌پذیر بمانید و از تغییرات همیشگی خسته نشوید. یاد بگیرید که بین یک مکان و مکان دیگر تفاوت‌هایی را انتظار داشته باشید، و سعی کنید از هر جابجایی به اندازه‌ی هر مقصد لذت ببرید. اگر از عهده‌ی این چیزها بربیایید، تجربه‌ی اراسموس موندوس بهترین تجربه‌ی عمرتان می‌شود.