نحوه اشاره به دوره‌های آنلاین در رزومه

[این مقاله در پاسخ به سؤالات بهار، بهزاد، آرین و پریسا نوشته شده]

آیا از مدرکی که دوره‌های آنلاین ارائه می‌دن، می‌شه در رزومه استفاده کرد؟

پاسخ:
بله حتما می‌شه استفاده کرد. اگر اینطور نبود این مؤسسات به شما مدرک ارائه نمی دادند. البته هنوز مدارک آنلاین به اندازه مدارک کلاس‌ها و ورکشاپ‌های حضوری اعتبار نداره و خب این طبیعیه چون دوره‌های آنلاین هنوز خیلی جدیدن و جا نیفتادن. اما مثلا اگر شما چند تا مدرک آنلاین مرتبط با رزمه‌تون داشته باشید و در اون زمینه کارهای خوبی هم انجام داده باشید، می‌تونید این موضوع رو جبران کنید.
بگذارید یک مثال بزنیم: فرض کنید شما دوره طراحی سایت رو در Coursera گذروندید و از طرفی چند سایت خیلی خوب هم طراحی کردید. فرض کنید این سایت‌ها اونقدر خوب طراحی شدن که مشخصه در روند طراحیتون از اطلاعات به روز و مهارت‌هایی که فقط اون دوره خاص در سایت کرسرا به شما ارائه می‌ده استفاده شده. خب این یعنی اینکه شما مطالب اون دوره‌ رو فهمیدید و «واقعا» پاسش کردید. یعنی این طور نبوده که تقلب کرده باشید و یکی دیگه براتون Assignmentهای دوره رو انجام داده باشه.
در واقع سایت‌های طراحی شده و نمونه کارهای شما، مهر تاییدیه بر اعتبار مدرک آنلاین شما.
پیشنهاد کرسیران اینه که نمونه کارهایی مرتبط با دوره‌های کسب شده داشته باشید. یه جایی ازشون استفاده کنید. در اون صورت انسجام و اعتبار رزومه شما بیشتر خواهد بود. 

حالا سؤال بعدی که ممکنه خیلی از شما داشته باشید، اینه که دوره‌های آنلاین رو به چه نحو توی رزومه بیاریم؟
پاسخ:
توی این مقاله نویسنده مجله Forbes می گه که باید حواسون باشه چطور به گذروندن دور‌‌ه‌های آنلاین در رزومتون اشاره می‌کنید. چون ممکنه حتی تاثیر منفی هم داشته باشه(اگر به روش درستی توی رزومه بهش اشاره نشه).
نویسنده این مقاله با چندتا از مسئولین استخدام شرکت‌های مختلف صحبت کرده و ازشون پرسیده که متقاضیان باید چه نکاتی رو در این زمینه رعایت کنن؟ و این پاسخ اون‌هاست:

۱. اول از همه: در جای صحیح به این دوره‌ها اشاره کنید.
در کل بیشتر مدیران استخدام بر این عقیده بودند که گذروندن دوره‌های آنلاین می‌تونه متقاعد کننده باشه که شما اون مهارت و توانایی‌ها رو واقعا دارید. اما در عین حال اونا بر این عقیده اند که توی رزومه‌تون نباید خیلی بر این دوره‌ها تاکید کنید(به قول نویسنده فوربز: "They should not be the star of the show"). این دوره‌ها فقط کمک می‌کنه که رزومه شما «تقویت» بشه. خصوصا برای کسانی که تجربه کافی در رشته مورد اپلای رو ندارند.
به این دوره‌ها در بخش کوچیکی از رزومه‌تون اشاره کنید و به طور خیلی مختصر در بخشی جداگانه در قسمت تجربیاتتون، یا بخش Skills بیاریدشون. 

۲. دوره‌هایی که به‌شون اشاره می‌کنید حتما مرتبط با رشته‌ای باشن که دارید براش اپلای می‌کنید.
این البته توضیح واضحاته. مثلا برای مامورین بررسی رزومه در رشته مدیریت، خیلی مهم نیست که شما مدرک دوره «تاریخ معماری یونان» رو هم گرفتید. پیشنهاد کرسیران اینه که به این دوره‌های غیر مرتبط یا اصلا اشاره نکنید، یا اگر اشاره می‌کنید توی بخش آخر رزومه تحت عنوان« فعالیت‌های جانبی» بیاریدشون.
۳. به دوره‌های مقدماتی‌ای(intro courses) که گذروندید اشاره نکنید.
نویسنده مقاله فوربز می گه که اگه شما دارید به عنوان فردی با تجربه در یک رشته خاص اپلای می‌کنید، اصلا جالب نیست که گذروندن دوره‌های مقدماتی اون رشته رو هم توی رزومه‌تون بیارید. 
به عنوان مثال اگر شما ادعاتون بر اینه که در رشته علوم داده کلی سابقه کار دارید و دکترا هم گرفتید، اونوقت اگه توی رزومتون به دوره «آشنایی مقدماتی با علوم داده» اشاره کرده باشید، اعتبارتون رو خدشه دار کردید.

به طور خلاصه، در دو حالت می‌تونید کرس‌های آنلاین رو وارد رزومتون بکنید:

۱. وقتی تجربه تون در رشته مورد نظر برای اپلای خیلی کمه.
۲. وقتی که تجربه کافی دارید و دوره‌ای که بهش اشاره می ‌کنید دوره حرفه ای و متفاوتیه و نشون می‌ده که شما در اون زمینه هم کار کردید.

و ضمنا خیلی روی این دوره‌ها مانور ندید، چون رزومتون خراب و غیر حرفه‌ای می‌شه.
 

این مقاله رو هم که توی سایت آموزش آنلاین Edx اومده بخونید تا اطلاعات بیشتری کسب کنید. 

اگر سؤال، مطلب یا مقاله‌ای دارید از طریق آی دی پشتیبانی کرسیران در تلگرام با ما در میون بذارید. 

با تشکر 
پشتیبانی کرسیران