شوک-فرهنگی

۷ راه برای کنار آمدن با شوک فرهنگی در طول تحصیل در آمریکا

تحصیل در خارج از کشور می تواند یکی از بهترین تجربیات زندگی‌تان باشد. در آنجا شروعی تازه خواهید داشت و با مکان‌ها و افراد جدیدی آشنا خواهید شد. اما آیا می توانید از پس شوک فرهنگی بر بیایید؟

اگر می خواهید برای تحصیل به آمریکا بروید معلوم است که فردی بلندپرواز هستید، اما همه‌ی دانشجویان خارجی دیر یا زود با موانع فرهنگی و زبانی روبرو می شوند. آشنا شدن با فرهنگ جدید هفت مرحله دارد. در این مقاله نکاتی را آورده ایم که به دانشجویان بین المللی کمک می کند با فرهنگ آمریکا سازگار شوند.

 

۱. نگرش مثبت داشته باشید

در اینجا نیز مانند هر امر دیگری در زندگی، مثبت اندیشی بهترین کاری است که می‌توان انجام داد. معمولاً افراد هنگام مواجهه با یک سبک زندگی کاملاً متفاوت احساس نگرانی می‌کنند. اما اگر همیشه یادمان باشد که این نگرانی کاملاً طبیعی است و بیشتر دانشجویان خارجی این مرحله را پشت سر می گذارند، تنها یک چیز باقی می‌ماند و آن این است که خوشحال باشیم و فرهنگ جدید را کشف کنیم.

با فکر کردن به نکات منفی نمی‌توان شرایط را بهتر کرد، پس نکات مثبت زندگیِ در آمریکا را مدام به خود یادآوری کنید. حتی می‌توانید لیستی بنویسید که شامل فواید تحصیل در آمریکا و دلیل حضورتان در آنجا باشد. هر گاه احساس ناراحتی کردید لیست‌تان را بخوانید. این کار واقعاً نتیجه‌بخش است. اگر می‌خواهید مزایای تحصیل در آمریکا را احساس کنید حتماً این لیست را بنویسید.

 

۲. تا جای ممکن درباره‌ی کشور میزبان‌تان اطلاعات کسب کنید

پیش از بستن چمدان‌هایتان و سفر به آمریکا برای تحصیل، کمی وقت بگذارید و درباره‌ی این کشور، مردم و فرهنگش و شهری که قرار است در آن زندگی کنید اطلاعات به دست بیاورید. گاهی آنچه در فیلم‌ها دیده اید با واقعیت متفاوت است. بعلاوه اگر شما پیش از سفرتان چیزهایی درباره‌ی سبک زندگی و مردم آنجا بدانید، کمتر دچار شوک فرهنگی می شوید.

ما در عصر تکنولوژی زندگی می‌کنیم، پس اگر می‌خواهید با کسی حرف بزنید که هزاران کیلومتر از شما دور است، می‌توانید این کار را با لپ‌تاپ خود انجام دهید. در گروه‌های آنلاین دانشجویان آمریکا عضو شوید، سعی کنید در گفتگوها شرکت کنید و دوستانی در دانشگاه بیابید. می‌توانید به فروم‌های مسافرتی، سایت های راهنمای گردشگری و اخبار هم سر بزنید. اینترنت دوست شماست!

 

۳. در گروه‌ها و انجمن‌های دانشجویی عضو شوید

دانشگاه‌های آمریکا معروف هستند به داشتن انجمن‌های دانشجویی‌ که بسیاری از دانشجویان در آنها عضو می‌شوند. این یک فرصت است تا هم به دانشجویان آمریکایی و هم خارجی نزدیک شوید و دوستانی بیابید که بتوانید با آنان حرف بزنید و درباره‌ی چیزهایی که نمی‌دانید از آنان سؤال کنید. مصاحبت با کسانی که دید مشابهی به برنامه‌های تلویزیونی و چیزهای خنده‌دار دارند نشاط آور است.

اگر به ورزش علاقه دارید، این را بدانید که در همه‌ی دانشگاه‌های آمریکا تیم‌های ورزشی بسیار گوناگونی هست که می‌توانید در آنها عضو شوید و علاقه‌ی خود را دنبال کنید. برای آگاهی از تمام فرصت‌های موجود، باید در همه‌ی برنامه‌هایی که دانشگاه‌تان برای دانشجویان ورودی تدارک دیده شرکت کنید.

 

۴. برای دوره‌ی اقامت‌تان در آمریکا اهداف آموزشی تعیین کنید

می‌توانید پیش از مسافرت لیستی آماده کنید از چیزهایی که می‌خواهید در آمریکا به آنها برسید. این لیست می‌تواند شامل هر چیزی از شناخت فرهنگ و تاریخ آمریکا گرفته تا یادگیری آشپزی، تجربه اندوزی در رشته‌ی تحصیلی‌تان، یا خواندن یک کتاب خاص باشد. این لیست و این اهداف مال شخص شماست، پس ببینید واقعاً چه می‌خواهید. به خواسته‌های خود اعتبار ببخشید!

اگر هر چند وقت یکبار اهدافی را که پیش از سفر برای خود تعیین کردید مرور کنید راحت‌تر می‌توانید دلایل اصلی تصمیم‌تان برای تحصیل در آمریکا را به یاد خود بیاورید. این لیست همچنین می‌تواند در زمان‌های درماندگی و زمان‌هایی که نمی‌دانید چه کار باید بکنید مجموعه‌ای فوری از ایده‌ها و برنامه‌ها را در اختیارتان بگذارد. این لیست را از خود دور نکنید!

 

۵. یک سرگرمی سالم پیدا کنید

فرق بین افراد مثبت‌نگر و منفی‌نگر در نوع عکس‌العمل آنان به شرایط نامطلوب است. بجای اینکه خود را در اتاق حبس کنید و احساس بیچارگی کنید، کاری را انجام دهید که دوستش دارید و ذهن شما را سالم نگه می‌دارد.

ورزش قطعاً به کمک‌تان می‌آید. مردم آمریکا دوست دارند در پارک‌ها بدوند، می‌توانید به آنان بپیوندید و ببینید چه احساسی دارد که جزئی از حال‌وهوای شهر باشید. خوب غذا بخورید، به اندازه‌ی کافی بخوابید و مرتباً آب بنوشید. با داشتن بدنی تندرست می‌توانید استرس و کسالت را کاهش دهید.

 

۶. هم‌اتاقی داشته باشید

اگر قصد دارید در آنجا تنها زندگی کنید، لطفاً تجدید نظر کنید! وقتی می‌خواهید خود را با فرهنگی جدید وفق دهید و چیزهای تازه‌ای کشف کنید، داشتن هم‌اتاقی یک ایده ی عالی است. مخارج‌تان هم کمتر می‌شود. خود را وادار به یافتن دوستان جدید کنید و سعی کنید محیط را از نگاه افراد بومی ببینید، و بهترین راهش زندگی با یک دانشجوی بومی است. با زندگی‌ کردن با اوست که می‌توانید او را بشناسید و انواع سؤال‌های مسخره‌ای را که ذهن‌تان را مشغول کرده از او بپرسید.

می‌توانید در خانه‌های دانشگاهی زندگی کنید یا خانه‌ای را در خارج از دانشگاه شریک شوید. هر دو گزینه خوبند، اما برای بیشتر دانشجویان بهترین گزینه زندگی در خانه‌های دانشگاهی است. با زندگی در دانشگاه به همه‌ی مهمانی‌ها و فعالیت‌های دانشجویی نزدیک خواهید بود و راحت‌تر می‌توانید در آنها شرکت کنید.

 

۷. هر روز کشف کنید

اگر قصد دارید خود را با فرهنگ جدید سازگار کنید، نباید از آن دور شوید، بلکه باید خود را در آن غوطه‌ور کنید و تا می‌توانید افراد بیشتری را بشناسید. بهترین چیز درباره‌ی تحصیل در خارج از کشور این است که هر روز می‌توانیم چیزهای جدیدی بیاموزیم. پس این جستجو را هدف خود قرار دهید و سعی کنید هر روز چیزی بیاموزید یا مکان تازه‌ای را کشف کنید.

با بیرون زدن از اتاق و آپارتمان خود می‌توانید به صورت مستقیم و دست‌اول ببینید مردم شهر دارند چه کار می‌کنند. با بازدید از مکان‌های عمومی مانند بازارها یا مسابقات ورزشی می‌توانید با عادات مردم آمریکا آشنا شوید.

 

دیدید که آنقدرها هم ترسناک نیست! به شما قول می‌دهم اگر آمادگی و هیجان لازم برای زندگی در آمریکا را داشته باشید، آن شوک فرهنگی اولیه را به راحتی پشت سر خواهید گذاشت.