انگیزه‌نامه (SOP) چیست؟

انگیزه‌نامه (SOP) چیست؟

انگیزه‌نامه بی‌شک یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در فرایند اپلای شماست و همان گونه که از اسمش پیداست از زبان شما به کمیته‌ی پذیرش می‌گوید که شما چه کسی هستید، مسیر شغلی‌تان تا به اینجا از چه چیزهایی تأثیر پذیرفته، علایق حرفه‌ای‌تان چیست، و قصد دارید از اینجا به بعد چه کار کنید. نیازی نیست که آن را به زبانی بی‌روح و رسمی بنویسید؛ بسیاری از SOP های موفق با روایت تجارب شخصی یا تعریف داستان یا توصیف قهرمانان خود به این سوالات پاسخ می‌دهند. اما چه SOP شما توصیفی باشد و چه مستقیم، برای موفق شدنش باید آن را خوب بنویسید.
دلیل این امر آن است که SOP تنها قسمت پکیج اپلای شماست که دستتان در آن کاملاً باز است. سوابق دانشگاهی و غیردانشگاهی ما مربوط به گذشته است و غیر قابل تغییر. همچنین بیشتر ما تنها یک یا دو بار در جیمت، جی آر ای یا تافل شرکت می‌کنیم و شرایط روز آزمون می‌تواند بر این نمره‌ها تأثیر منفی بگذارد. از این گذشته، اگرچه مهم است که نویسندگان توصیه‌نامه(Recommendation) را با دقت انتخاب کنیم اما این در کنترل ما نیست که آنان بهترین توصیه‌نامه‌ی ممکن را بنویسند.
SOP به شما این فرصت را می‌دهد که مستقیماً با کمیته‌ی پذیرش صحبت کنید. که خود را در میان تعداد پرشمار متقاضیانی که صلاحیت‌های مشابه شما را دارند به رخ بکشید. که به کمیته بقبولانید شما ظرفیت و اشتیاقی برای دانش دارید که می‌تواند ارزش کلاسشان را بالا ببرد.
بیشتر ما برای آزمون‌های استاندارد ـــ جی آر ای، جیمت، تافل و غیره ـــ سخت مطالعه می‌کنیم. در کلاس‌ها ثبت نام می‌کنیم و دنبال شیوه‌های مناسب مطالعه هستیم. در آزمون‌های آزمایشی شرکت می‌کنیم و همه‌ی توانمان را به کار می‌بندیم تا بالاترین نمره‌ی ممکن را بگیریم. زیرا می‌دانیم که این نمرات، هرچند حرف آخر را نمی‌زنند، برای دریافت پذیرش و حتی بورس تحصیلی یا Assistantshipحیاتی‌اند. اما SOP را تا آخرین لحظه‌ی ممکن عقب می‌اندازیم. وقتی به آن نمونه‌های SOP‌ بی‌نقص که در کتاب‌های راهنمای گرفتن پذیرش گنجانده شده نگاه می‌کنیم با خود می‌گوییم ما که هرگز نمی‌توانیم اینقدر خوب بنویسیم. یا می‌گوییم در زندگی معمولی و متوسط ما چه لحظه‌های درخشانی پیدا می‌شود که نشان دهد منحصر به فرد و برجسته‌ایم. یا چگونه در میان این بایدها و نبایدهای بی‌پایان که به یک میدان مین شباهت دارد شیوه‌ی نوشتن خود را انتخاب کنیم. و پس از گذشتن از تمام این موانع، به مرحله‌ی بازنویسی دوباره و دوباره‌ی SOP خود می‌رسیم که گویی تمامی ندارد و مدام از خود می‌پرسیم یعنی این نسخه‌ی نهایی به اندازه‌ای که باید خوب هست (به جایی می‌رسیم که می‌گوییم: اگر یک بار دیگر این متن را بخوانم هوار می‌کشم!) سرانجام چیزی آماده می‌کنیم، زیرا در تنگنای زمانیم و مهلت اپلای دارد به انتهای خود نزدیک می‌شود. در دقایق آخر تمام تلاشمان را می‌کنیم و جزئیات اپلای خود را چک می‌کنیم تا کامل باشد و اشتباهی در آن نباشد، بسته‌های اپلای را مرتب می‌کنیم، اطمینان حاصل می‌کنیم که کارنامه‌ها، توصیه‌نامه‌ها، نمونه کارها و رزومه‌ها در پاکت درست خود باشند. وقتی نوشتن انگیزه‌نامه تمام می‌شود نفس راحتی می‌کشیم، یک مرور سریع انجام می‌دهیم و آن را روانه می‌سازیم.
. یک SOP خوب قطعاً می‌تواند شانس پذیرشتان در دانشگاه مورد علاقه‌تان را بالا برد و حتی قسمت‌های ضعیف‌تر درخواست‌نامه‌ی شما، مثلاً نمرات کمتر از عالی، را جبران کند. از طرفی، یک SOP بد این قدرت را دارد که یک درخواست‌نامه‌ی قوی را خراب کند.
اگر درست برنامه‌ریزی کنید می‌توانید آن قدر زمان داشته باشید که یک انگیزه‌نامه‌ی خوب، حساب‌شده و صیقل‌خورده تحویل دهید که شانس شما را در پذیرش بالا برد. نکته‌ی مهم دیگر این است که نوشتن انگیزه‌نامه یک فرصت عالی است تا نگاهی به درون خود بیندازید و فهم بهتری از خود به دست آورید.
نوشتن یک SOP منطقاً خوب کار غیرممکنی نیست. این کار به دقت، توجه و شکیبایی نیاز دارد. به زمان کافی هم نیاز دارید تا بتوانید چندین پیش‌نویس تهیه کنید و آنها را به دیگران نشان دهید و متن را جلا دهید تا به نسخه‌ای برسید که راضی‌تان کند.
اگر این پروسه را صحیح پیش ببرید، حتی خواهید دید که لذتبخش نیز هست و در آن باتجربه تر نیز خواهید شد.